Започна детският пленер „Колко са чудни делата Ти, Господи” – 2018

Тази седмица дворът на Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” е подвластен на изобразителното изкуство. Малки и по-големи художници ще творят своите картини под ръководството на г-н Радко Мурзов, вдъхновени от чудния свят, който ни е поверил Всетворецът. Децата приветства г-н Борислав Аврамов, отговарящ за работата с младежите към Варненска и Великопреславска света митрополия. В своето напътствено слово той каза:

Нашият пленер продължава една седмица и това не е случайно, тъй като седмицата е един символичен период. Тя няма астрономическо съответствие. Един ден е едно завъртане на Земята около оста й, но седем дни подред не значат нищо в астрономията. Тези седем дни идват в нашата култура и нашия живот от седемте дни на Сътворението – Бог за седем дни създал целия свят. Това е описано в първата глава на Библията. В началото Той сътворил най-основното нещо – светлината. Ако няма светлина, то и нищо наоколо няма да съществува за нас – нито цветовете, нито формите, а и растения няма да има без светлина… Всеки ден, като виждал сътвореното, Бог казвал, че то е добро. Така и ние в тези дни на пленера ще се опитаме да видим творението, както Бог го е видял – ден по ден ще си припомняме какво е сътворил, и ще си изясняваме смисъла на зададената тема. И се надяваме да започнем всички заедно да гледаме на света около нас не като на даденост, а като на Нечие творение… Когато разглеждаме музей или галерия, ние виждаме там произведения на изкуството – стари и нови, такива, които някога са направени от различни хора. Така и целият свят край нас е като една галерия с произведенията, които е сътворил Бог. И вашата задача сега е да нарисувате това Божие творение – това, което Той е създал, вие ще пре-създадете на листа и платното…

В качеството на помощник при откриването на красотата наоколо художникът Радко Мурзов разясни на децата и най-общите правила при пресъздаването на идеята в картина, как от значение е не само изборът на материали и техника, а дори разполагането на изображението върху листа – извисените към небето форми изискват вертикална ориентация, а широтата на земята, полето, морето трябва да заемат хоризонтално листа…

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

twelve − 6 =